Bawełna na maseczki – Szycie maseczek na twarz

jak uszyć maseczkę na twarz

W ostatnim czasie, maseczki ochronne są bardzo pożądane. W obecnej sytuacji jest to jak najbardziej zrozumiałe. Co więcej, produkt ten pod koniec ubiegłego roku kosztował około kilkudziesięciu groszy – teraz jego cena osiąga nawet kilkanaście złotych za sztukę. W dzisiejszym wpisie powiemy więc, jak uszyć maseczkę domowym sposobem.

Należy również wspomnieć, że od 16 kwietnia mamy obowiązek zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej. Dzięki temu rozwiązaniu z pewnością uda się jeszcze bardziej ograniczyć rozprzestrzenianie się groźnego wirusa. Taka własnoręcznie uszyta maseczka jest świetnym rozwiązaniem. Zachęcamy więc do skorzystania z naszego opisu oraz filmu – do uszycia bawełnianej maseczki ochronnej wystarczą podstawowe umiejętności krawieckie.

Bawełna na maseczki – jaką wybrać?

Dobrym pomysłem jest wybór materiału wykonanego ze 100% bawełny, o gramaturze około 100-150 g. Jest to tak zwana bawełna pościelowa, która zapewnia dobre krycie i zmniejszenie rozprzestrzeniania się zakażeń drogą kropelkową.

Dobrej jakości bawełna zapewnia optymalny przepływ powietrza, który nie utrudnia w znacznym stopniu oddychania. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie dobrej ochrony bez dyskomfortu.

Gramatura bawełny ma znaczenie między innymi ze względu na możliwość jej prania w wysokich temperaturach. Aby odkazić maseczkę, należy wyprać ją w temperaturze minimum 60 stopni i wyprasować, ewentualnie – odkazić w piekarniku. Materiał, z którego wykonana zostanie maseczka, powinien być odporny na uszkodzenia wynikające z takich działań.

Szycie maseczek na twarz dla szpitali

Uszyta maseczka ochronna

Każdego dnia w Polsce, koronawirus zaraża coraz więcej osób. W związku z tym, w szpitalach zaczyna brakować maseczek. Na szczęście istnieje możliwość samodzielnego uszycia tego deficytowego produktu oraz dostarczenie ich do konkretnego szpitala. Warto jednak pamiętać, aby wcześniej skontaktować się ze szpitalem czy hospicjum i zapytać, czy przyjmą maseczki.

Szyjąc maseczki dla szpitali, nie możemy zapomnieć o jednym, niezbędnym elemencie. Mianowicie, maseczka taka powinna zawierać kieszonkę. W środku umieszcza się wkład, który szpitale zakupują w hurtowniach medycznych.

Należy zaznaczyć, że maseczki uszyte domowym sposobem bez odpowiedniego wkładu nie są antywirusowe, a jedynie ochronne, dlatego szpitale wykorzystują je podczas operacji, lub na innych oddziałach niż zakaźne.

Jak uszyć maseczkę ochronną na twarz z kieszonką?

Wielu osobom z pewnością nasuwa się również pytanie: jaki materiał na maseczki będzie odpowiedni? Bawełna sprawdzi się do tego zadania idealnie.

Oprócz materiału, do uszycia maseczki będą nam potrzebne:

  • maszyna do szycia,
  • igły,
  • nitka,
  • nożyczki,
  • szpilki.

Jeśli chodzi o wykrój maseczki ochronnej, będziemy potrzebować prostokąt o wymiarach 24×45 cm oraz dwa paski o wymiarach 4×100 cm.

Pierwszym krokiem do wykonania maseczki bawełnianej jest przeszycie krótszych boków prostokąta na overlocku. Jeśli go nie posiadamy, po prostu pomińmy ten krok. Następnie podwijamy materiał na około pół centymetra i przeszywamy.

Zobacz również nasz film, w którym szyjemy maseczkę ochronną z kieszonką

Kolejny krok to zaprasowanie paska na pół, a następnie do środka i ponownie na pół. Tak powstałe troczki zszywamy jak najbliżej krawędzi.

Prostokąt składamy w taki sposób, aby miał wysokość 20 cm, a zakładka była mniej więcej na środku, po czym zszywamy boki. Następnie odmierzamy i szpilkami zaznaczamy kolejno od góry odległości:

  • 3 cm,
  • 3,5 cm,
  • 1,5 cm,
  • 3,5 cm,
  • 1,5 cm,
  • 3,5 cm.

Kolejny krok to złożenie zakładek – początek i koniec odległości 3,5 cm. Następnie zszywamy je, a troczki umieszczamy na brzegu i zawijamy razem z maseczką. Teraz zszywamy całość, najlepiej dwukrotnie. Pamiętajmy, aby zwrócić szczególną uwagę na zgrubienia materiału. Bawełniana maseczka gotowa!

Gotowa maseczka ochronna z kieszonką

Tkaniny bawełniane na maseczki

Więcej tkanin na maseczki znajdziesz w naszym sklepie MamyTkaniny.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *