Ściegi krawieckie – rodzaje i praktyczne wskazówki

rodzaje ściegów

Rodzaje ściegów krawieckich podzielić możemy na dwie grupy – ręczne i maszynowe. W obu tych grupach, ściegi mają różne zastosowanie oraz są mniej lub bardziej skomplikowane. Dzisiejszy wpis poświęcimy na opis zarówno ręcznych, jak i maszynowych ściegów.

Ściegi ręczne

Podzielić możemy je na trzy podstawowe grupy. Pierwsza z nich to ściegi łączące. Ich zadaniem jest mocne i trwałe połączenie dwóch (osobnych) kawałków tkaniny. Musi być więc poprowadzony równo i gęsto, a nitka musi być mocno dociągnięta. W tej grupie wyróżnić możemy następujące rodzaje.

  • Fastryga – ułatwia pracę i stabilizuje ze sobą fragmenty materiału, dzięki czemu tkanina nie przesuwa się w trakcie wykonywania właściwego ściegu. Umożliwia również marszczenie tkanin – z łatwością uformujemy każdą falbankę za pomocą fastrygi.
  • Ścieg stębnowy – można połączyć nim dwa kawałki materiału, ale też może on pełnić ozdobną funkcję. Prowadząc go na prawej stronie wcześniej połączonej tkaniny uzyskamy efekt stebnowania. Ponadto, ścieg ten dodatkowo wzmacnia szew.
  • Ścieg łańcuszkowy – idealnie sprawdzi się do łączenia dzianin. Warto dodać, że jako jedyny wśród ściegów łączących jest elastyczny.

Druga grupa to ściegi brzegowe, których zadaniem jest zabezpieczanie brzegów tkaniny przed wysunięciem. Do tej grupy należą:

  • ścieg obrzucający skośny – stosuje się do jedynie do obrzucania brzegu tkaniny, warto zaznaczyć tutaj, że im cieńszy materiał tym gęściejszy ścieg,
  • ścieg dziergany – niezastąpiony podczas ręcznego dziergania dziurek pod guziki, coraz częściej wykonywany jest również jako ścieg ozdobny.

Ostatnia grupa to ściegi ozdobne. Jak sama nazwa wskazuje, służą do ozdabiania poszczególnych części garderoby. Właśnie z tego powodu, przy ich wykonywaniu należy wykazać się szczególną precyzją i cierpliwością. Takich ściegów jest bardzo wiele, a ponadto, każdy może tak naprawdę wymyślić również swój własny – ścieg ozdobny to nic innego jak sposób prowadzenia nitki po tkaninie. Do najczęściej używanych należą na przykład sznureczkowy czy zakopiański.

Ścieg maszynowy prosty

Stosowany do szycia szwów w materiałach, może być także używany gdy chcemy zastosować marszczenia, fastrygowanie czy wszywanie zamków. Popularną jego odmianą jest ścieg prosty potrójny, który jest bardziej sztywny.

Ścieg maszynowy zygzakowaty

Jest to bardzo popularny rodzaj ściegu, w który wyposażona jest większość maszyn do szycia. Wykorzystywany jest najczęściej do obszywania tkanin czy dziurek oraz do wszywania gumek. Może on jednak posłużyć również jako ścieg ozdobny.

Fastryga pomocna na początkujących krawcowych

Fastryga jest szwem pomocniczym, który z pewnością przyda się dla osób będących na początku swojej przygody z szyciem. Skutecznie przytrzymuje on warstwy materiału na właściwym miejscu oraz pomaga przy szyciu tkanin śliskich i rozciągliwych.

Fastrygę można wykonać zarówno ręcznie – prostym i luźnym ściegiem, jak i na maszynie – zmieniając ustawienia ściegu prostego. W przypadku maszyny do szycia należy wybrać jak najdłuższy ścieg i rozluźnić natężenie nici. Warto pamiętać, aby zawsze wybierać kolor nitki kontrastujący z materiałem. Warto również zachować precyzję podczas wykonywania tego ściegu, nawet jeśli ma ona jedynie utrzymać wszystko we właściwym miejscu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *