Co kryje się pod pojęciem gramatura?

Co oznacza gramatura tkaniny?

Gramatura tkaniny to jedno z podstawowych pojęć związanych z krawiectwem. Niezależnie od tego, jaki materiał będziesz zamawiać, zawsze natrafisz w opisie na informację, ile wynosi jego gramatura. Co oznacza to pojęcie? Dlaczego jest to tak ważna informacja dla krawcowej i klienta? Tego wszystkiego dowiesz się z naszego najnowszego wpisu.

Co oznacza gramatura tkaniny?

Gramatura to nic innego jak waga tkaniny o wymiarze 1m x 1m. Im większa jest masa tkaniny, tym wyższa będzie gramatura. Najczęściej podaje się ją w metrach kwadratowych tkaniny, zdarza się też, że wymienia się ją w metrach bieżących – tutaj warto zaznaczyć, że przy użyciu tej jednostki gramatura tej samej tkaniny jest inna w zależności od szerokości materiału.

Wpływ na masę danej tkaniny ma grubość nitek i gęstość ich tkania. Pamiętaj, że gramatura nie określa jakości oraz typu materiału – podaje jedynie wagę metra kwadratowego materiału. Warto zwrócić na to uwagę przy zamawianiu tkanin online – w MamyTkaniny – https://www.mamytkaniny.pl/ – chętnie odpowiemy na Twojego pytania, dlatego pisz do nas śmiało!

Jak obliczyć gramaturę tkaniny?

Do obliczenia potrzebna jest znajomość wymiarów próbki materiału i jego wagi. Wystarczy podzielić wagę przez powierzchnię.

Aby obliczyć gramaturę możesz też skorzystać z naszego kalkulatora gramatury

Jaka gramatura gwarantuje wysokiej jakości materiał?

Jak już zaznaczaliśmy, wyższa gramatura tkaniny nie oznacza wyższej jakości. Czy w takim razie ta informacja może nam cokolwiek podpowiedzieć? Poniżej kilka wskazówek, jak dobierać gramaturę tkaninę.

  • Jakość a gramatura– nie kieruj się wagą materiału, o jakości decyduje gatunek tkaniny, splot nici, sposób barwienia oraz jej wykończenia.
  • Gramatura a wysokość parametru– im wyższy parametr, tym tkanina jest odporniejsza na gniecenie. Pamiętaj jednak, że grubsza tkanina też ma swoje wady – może źle się układać, a jej ciężar może być przyczyną dyskomfortu podczas noszenia.
  • Gramatura a przeznaczenie odzieży– zanim zamówisz konkretny materiał, zastanów się, który z nich sprawdzi się w Twoim projekcie i która gramatura będzie odpowiednia. Zwróć uwagę na przeznaczenie odzieży, którą chcesz uszyć. Jeśli masz zamiar zrobić bawełnianą i lekką koszulkę na lato, to wybierz tkaninę, której gramatura nie przekroczy 150 g/m2. Przedział 160-220 g/m2 będzie najlepszą opcją, gdy szyjesz bawełniane bluzy lub grubsze koszulki. W przypadku polarów szukaj tkanin o parametrach między 100 a 300 g/m2 – im wyższa wartość, tym lepsze właściwości izolacyjne będzie miał materiał. Gramatura ma również znaczenie przy wyborze bawełny na maseczki ochronne– zbyt wysoki parametr może powodować problemy z oddychaniem przez materiał.
  • Odzież letnia – tkaniny na sukienki czy spódnice powinny mieć gramaturę do 200g/m2. Z kolei dla spodni i marynarek ten parametr powinien wynosić 200-350 g/m2. W przypadku ciepłych bluz, kurtek czy płaszczy idealną gramaturą będzie od 350 g/m2 wzwyż.
  • Gramatura a nadruk– jeśli chcesz oznakować odzież, na przykład za pomocą haftu komputerowego, czy druku DTG, wybieraj tkaniny o gramaturach od 160 g/m2 wzwyż. Pamiętaj o tym, że nadruk możesz wykonać na wszystkich rodzajach tekstyliów, a najtańszą formą – jeśli interesuje Cię niewielki nadkład – jest druk cyfrowy DTG. W sytuacji, w której chcesz zrobić większą ilość produktów, polecamy Ci technikę sitodruku.
  • Gramatura a wysokość parametru– im wyższy parametr, tym tkanina jest odporniejsza na gniecenie. Pamiętaj jednak, że grubsza tkanina też ma swoje wady – może źle się układać, a jej ciężar może być przyczyną dyskomfortu podczas noszenia.

Kalkulator gramatury tkaniny

cm
cm
g

Obliczona powierzchnia tkaniny: m2

Obliczona gramatura tkaniny: g/m2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *