Dekatyzacja tkanin
Dla wielu osób termin „dekatyzacja tkanin” brzmi skomplikowanie. Nic bardziej mylnego – tak naprawdę jest to połączenie kilku prostych czynności, które warto na stałe wprowadzić w procesie szycia. Jednak czym dokładnie jest wykurczanie tkanin i po co się je stosuje? W dzisiejszym wpisie odpowiemy na to pytanie.
Dekatyzowane ubrania, czyli jakie?
Kurczenie tkanin, czyli dekatyzacja to poddawanie materiału działaniu wody lub pary wodnej. Dzięki temu włókna wykurczają się, a materiał stabilizuje swoje wymiary. Proces ten ma na celu przygotowanie tkaniny do dalszej obróbki. Warto stosować tę metodę, ponieważ w przeciwnym wypadku uszyte ubranie po praniu może znacząco zmienić swój rozmiar lub się zdeformować.
Dekatyzacja tkanin w domu
Wykurczanie tkanin dla wielu z nas brzmi jak bardzo trudne i nieprzystępne dla każdego zadanie. Jednak z łatwością możemy wykonywać ten proces samodzielnie, w domowym zaciszu. Poniżej przedstawiamy sposoby na domową dekatyzację tkanin.
- Pranie w pralce – pierzemy tkaninę bez użycia jakichkolwiek środków do prania, ponieważ chcemy jedynie przygotować materiał do dalszej obróbki; należy prać w najwyższej możliwej temperaturze.
- Pranie ręczne – moczymy materiał w gorącej wodzie, a następnie suszymy go i prasujemy: kurczenie tkanin w ten sposób jest najbardziej czasochłonny, jednak w przypadku małych kawałków materiału sprawdzi się najlepiej.
- Prasowanie żelazkiem z parą – w tej metodzie najważniejsze są dokładność oraz precyzja, potrzebna będzie również spora ilość pary.
Jak przygotować materiał do wykurczania?
Przed przystąpieniem do procesu dekatyzacji warto odpowiednio zabezpieczyć tkaninę przed zbytnim strzępieniem się. W tym celu można umieścić go w siatce na pranie bądź w poszewce na poduszkę. Dzięki temu, materiał nie będzie przemieszczał się w bębnie, a co za tym idzie – nie będzie się strzępił.
Warto również zaznaczyć, że kurczenie tkanin wykonujemy zawsze przed jej skrojeniem. Nigdy nie dekatyzujemy już wykrojonych fragmentów, ponieważ wtedy materiał najprawdopodobniej nierówno się zbiegnie.
Jakie materiały warto dekatyzować?
Kurczenie tkanin najczęściej stosuje się w przypadku materiałów zawierających naturalne włókna, czyli takie jak bawełna, len czy wiskoza. Pozostałe tkaniny nie muszą być dekatyzowane, co nie oznacza jednak, że nie można zastosować tej metody.
Jednym z popularniejszych materiałów, do których stosuje się wykurczanie tkanin jest jeans. Dzięki temu, możemy zachować ładną barwę oraz odpowiedni kształt spodni na dłużej. Sztuczne materiały również można poddać procesowi dekatyzacji. Chociaż tkaniny takie jak polar raczej się nie kurczą dobrze jest stosować kurczenie pozbywając się niechcianych zanieczyszczeń.
Wyjątek od reguły stanowią materiały wodoodporne – nie nadają się do dekatyzowania. Warto więc mieć to na uwadze, aby przypadkiem nie zniszczyć nowo zakupionej tkaniny.
Jak widać, wykurczanie tkanin nie jest wcale bardzo skomplikowanym procesem. Warto więc go stosować, ponieważ wtedy mamy pewność, że uszyta odzież nie skurczy się podczas pierwszego prania.