Czym jest satyna bawełniana i jak o nią zadbać?

satyna bawełniana - bawełna satynowa

Satyna bawełniana jest wykonana z mieszanki satyny oraz bawełny. Łączy w sobie zalety obydwu tych materiałów, dając w efekcie końcowym bardzo przyjemny w dotyku i wytrzymały materiał. Co go charakteryzuje i jak zadbać, aby materiał nie uległ zniszczeniu?

Co to jest satyna i bawełna?

Mianem satyny określa się gatunek atłasu, tworzonego z bawełny lub (rzadziej) z jedwabiu. Jedna strona tego materiału jest matowa, a druga – błyszcząca. Materiał ten może być gładki lub z wzorem.

Bawełną natomiast określa się najpopularniejszą w przemyśle tekstylnym tkaninę, która sprawdza się również do produkcji opatrunków. Jej największymi światowymi dostawcami są Chiny, Turcja oraz Indie, a także – choć w mniejszym stopniu – Stany Zjednoczone.

Z mieszanki tych dwóch materiałów można stworzyć satynę bawełnianą, która łączy w sobie ich zalety. Splot tkacki satyny bawełnianej to tak zwany splot satynowy, zapewniający znacznie większą delikatność materiału niż w przypadku splotu płóciennego stosowanego na przykład w przypadku płótna bawełnianego.

Bawełna satynowa – właściwości

Satyna bawełniana lub inaczej – bawełna satynowa, jak zostało wyżej wspomniane, łączy w sobie cechy bawełny i satyny. Z jednej strony materiał ten jest dość lekki, a przy tym zwiewny, z drugiej – wytrzymały i odporny na uszkodzenia.

Materiał ten jest bardzo przyjemny w dotyku, choć nie tak „śliski” jak czysta satyna. Nie jest również tak samo błyszczący jak ona. Z tego względu bawełna satynowa lepiej sprawdzi się, gdy materiał nie musi być lśniący, a jedynie wytrzymały i miły w dotyku.

Ze względu na dużą miękkość, materiał ten jest doskonały między innymi do wytwarzania produktów dziecięcych. Lekki i przewiewny, jednocześnie wytrzymuje nawet najdziksze dziecięce zabawy. Jest odporny na uszkodzenia i różnego rodzaju przetarcia, dzięki czemu nie niszczy się szybko.

Jak prać satynę?

Tkanina ta, choć jest odporna na uszkodzenia i wyjątkowo trwała, powinna być w odpowiedni sposób pielęgnowana. Tylko prawidłowy sposób prania oraz prasowania zapewni długą żywotność materiału, trwały kolor i odpowiedni kształt.

Aby satyna bawełniana zachowała swoja optymalne właściwości, należy:

  • przed praniem pamiętać, aby – jeśli to możliwe – wywrócić ją na lewą stronę. To pozwoli zapobiec blaknięciu materiału i jego niszczeniu. Jeśli nie ma możliwości wywrócenia satyny bawełnianej na odwrotną stronę, warto złożyć ją w kostkę, aby maksymalnie ochronić materiał;
  • stosować odpowiedni do tego rodzaju tkanin środek piorący (w formie proszku, płynu lub kapsułek) i prać w temperaturze 40 stopni (wyższe temperatury mogą niszczyć materiał);
  • po praniu, materiał prasować w temperaturze 150 stopni.

Tak oczyszczony materiał jest gotowy do ponownego użytkowania.

Do czego można wykorzystać satynę bawełnianą?

Z całą pewnością najpopularniejszym wykorzystaniem tego materiału są pościele. Materiał ten jest znacznie mniej śliski od klasycznej satyny, a jednocześnie znacznie lżejszy od bawełny. Sprawdza się nawet w upalne, letnie dni i zapewnia duży komfort snu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *